Meme Estetiği

Meme tarih boyunca kadında anaçlığın, doğurganlığın sembolü olmuştur. Aynı zamanda kadın çekiciliğinin ve güzelliğinin de ana unsurlarından birisidir. Güzel ve çekici kadın tanımında meme önemli bir yer tutar. Yuvarlak ve dolgun hatları kadın cinselliğinin de önemli bir öğesidir. Kıvrımlı kadın hatlarının ana parçalarındandır.

Tüm vücutta olduğu gibi memede de yaş, kilo alıp verme, emzirme, doğum gibi sebeplerle değişiklikler oluşur. Bu olumsuz değişimler kişinin gereksinimine göre düzeltilebilir.
Küçük memeler büyütülebilir, çok büyük olanlar küçültülebilir, sarkmış olanlar dikleştirilip protez ile desteklenebilir. Tüm bu işlemler yağ enjeksiyonu gibi ek girişimlerle kombine edilebilir. Kişinin sorunu ne ise, ona uygun özelleşmiş planlamalar yapılabilir.

Meme estetiği sadece kadınlara özgü değildir. Erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti) de kolaylıkla çözülebilen bir problemdir.

İdeal meme nasıl olmalıdır?

Plastik cerrahlar tarafından güzel göğüsler şu şekilde tanımlanır:

 • Meme ucu, göğüs çentiğine 19-22 cm uzaklıkta yer alır
 • Memenin üst kısmı düz ya da hafif konkav, alt kısmı dolgun ve konvekstir
 • Meme dokusunun %45’i meme ucunun üstünde, %55’i meme ucunun altında bulunur
 • Tüm meme dokusu, meme altı katlantısı üstündedir ya da hafifçe bu katlantıya doğru iner.

Bu matematik tanımlamalar, çok sayıda memenin değerlendirilmesi ile elde edilmiş nicel değerleri ifade eder. Oysa “güzellik ve çekicilik” bu değerlerin çok ötesinde duyuları da içinde barındıran elektro-kimyasal algılardır. Belli matematik kalıplar içine sıkışarak “güzel” elde edilemez.

Meme, onu taşıyan kişinin yaşı, vücut, omurga, kalça ve göğüs yapısı, meme bezi ve cildin durumu, sosyal durumu ve beklentisi gibi pek çok değişken göz önünde bulundurularak muayene edilmelidir. Hekim ve hastanın birlikte yapacağı değerlendirme ile kişiye yakışacak meme biçimi, büyüklüğü ve yapısı belirlenir.

Bir bedende güzel duran memeler, başka bir bedende büyük, küçük ya da sarkık görünebilir. Her meme bulunduğu bedene göre özel olarak ele almalı ve değerlendirilmedir.

Meme estetiği neden yapılır?

 • Küçük memeli kadınlarda orantılı vücut hatlarını sağlamak, özellikle kalça-göğüs oranını düzeltmek ve daha dolgun meme elde etmek için büyütme ameliyatı yapılır.
 • Gebelik sonrası meme hacminde kayıp veya meme sarkması yaşanabilir. Bu durumda meme dikleştirme yapılabilir.
 • Kadınların çoğunda memeler aynı boyutlarda değildir. Bu durumun aşırı belirgin olduğu durumlarda memelerde simetriyi sağlamak için meme estetiği uygulanır.
 • Meme kanseri sonrasında (bazı durumlarda doğuştan) memenin yeniden oluşturulması gerekebilir.
 • Daha önceden yerleştirilen meme protezlerinin zamanla eskimesi, özelliğini kaybetmesi veya sıkıntı yaratması da meme estetiği ameliyatının nedenlerindendir.
 • Başarısız meme estetiği sebebiyle mutsuzluk yaşayan kadınlar tekrar değerlendirilebilir.
 • Büyük memeler çok ciddi boyun, sırt ve omuz ağrılarına , pişiklere, hijyenik sorunlara yol açar. Bu sorunlardan meme küçültme işlemi ile kurtulmak mümkündür. 
 • Erkeklerde meme büyümesinin tedavisi de meme estetik ameliyatıdır

Meme estetik ameliyatı çeşitleri

Yaşanılan sorunun cinsine göre karar verilerek uygulanabilecek değişik meme estetiği çeşitleri vardır.

Meme büyütme

Silikon protezler (implant) ile veya yağ enjeksiyonu (uygun kişilerde) yöntemiyle memelerin büyütüldüğü işlemdir.

Meme büyütme hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Meme küçültme (Reductionmammaplasty)

Meme Küçültme ameliyatı, büyük memelerin yol açtığı sorunlara çözmeye yarayan rekonstrüktif bir ameliyattır. Amaç vücut ile orantılı daha küçük hacimli memeler oluşturmaktır.

Meme küçültme hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Meme dikleştirme (Mastopeksi)

Kilo alıp verme, emzirme, doğum gibi sebeplerle memelerin sarktığı durumlarda daha dik ve şekilli meme oluşturma işlemidir.

Meme dikleştirme hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Kanser sonrası meme onarımı

Günümüzde meme kanseri, kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türüdür. İstatistiklere göre, her sekiz kadından birisi, yaşamı boyunca meme kanserine yakalanacaktır. Bu nedenle her yıl milyonlarca kadın kanser nedeni ile memesinin bir kısmını ya da tamamını kaybetmektedir.

Meme kaybı, kadında çok derin bedensel ve psikolojik sıkıntılara yol açar. Bu sorunların tedavisi amacıyla meme onarımı tedavisi uygulanabilir.

Meme onarımı (meme rekonstrüksiyonu) hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Erkeklerde meme büyümesi (Jinekomasti)

Kadınlığın simgesi olan göğüsler erkeklerde aşırı büyüklüğe erişirse sosyal ve psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Erkeklerde meme büyümesinin yol açtığı tüm sorunlardan kurtulmak için yapılan operasyona jinekomasti ameliyatı denir.

Erkeklerde meme büyümesi hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Meme estetiği ameliyatları için yaş sınırlaması var mıdır?

Meme estetik ameliyatı için genellikle vücut gelişiminin tamamlanması beklenmelidir. Bu sebeple ergenlik çağını bitirmemiş kadın ve erkeklerde meme estetik ameliyatı ideal bir tedavi olarak tavsiye edilmez. Meme dokusunun anatomik gelişimi genellikle 18-20 yaşında tamamlanır. Bu yaştan sonra meme estetiği yapılabilir.

Meme estetiği öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Meme estetiği öncesi doktorunuzla aynı doğrultuda düşündüğünüzden emin olmanız gerekir. Karşılıklı oluşan güven ve hastanın doğru bilgilendirilmesi başarının temel anahtarıdır.

Meme estetiği öncesi yapılması gerekenlere göz atalım:

 • Doktorunuzu mutlaka; daha önce geçirdiğiniz ameliyatlar ve kullandığınız ilaçlar hakkında bilgilendirmelisiniz
 • Ailenizde kanser tedavisi görmüş kimse varsa doktorunuzla paylaşmalısınız
 • Ameliyat öncesinde doktor kontrolü olmalı ve kan tahlillerinizi yapılmalıdır. Bu tip önemli tahlillerin son güne bırakılmaması gerekir
 • Ameliyat öncesi mamografi ve ultrason tetkikleri önemlidir
 • Size uygun operasyon yöntemi, doğru protez şekli ve vücudunuza uygun ölçü gibi ameliyatınız için önemli konular ve operasyon sonrası vücudunuzun şeklinin nasıl olacağı doktorunuzla mutlaka konuşmanız ve tedavi öncesi hemfikir olmanız gereken noktalardır

Meme ameliyatı sonrasında iz olur mu?

Meme ameliyatı öncesi en çok konuşulan konuların başında “izler” gelir. İşlemden önce herkes iz konusundaki kaygılarını belirtir ve izsiz çözümün mümkün olup olmadığını sorar. Ancak ameliyattan sonra kimse izden bahsetmez. Çünkü meme daha şekilli ve orantılı olduğu için, iz akla gelmez. Zaten izler de zaman içinde solacak ve azalacaktır.

Meme büyütme, küçültme ve dikleştirme ameliyatlarının hepsinde kullanılan tekniğe bağlı olarak iz oluşacaktır. Özellikle dikleştirme ve küçültme işlemlerinde fazlalık deri de alınacağı için iz kaçınılmazdır. Ama iyileşme süreci tamamlandığında bu izler göze batmayacak şekilde azalır.

Bu ameliyatlar arasında iz açısından en avantajlı olanı meme büyütmedir. Meme büyütme operasyonu sonrası iz çok küçük olmakla birlikte memenin alt tarafında kalacağından çıplak durumda bile gözükmez.

Meme estetiği ücretleri

Günümüzde meme estetiği fiyatları hiç de zannettiğiniz gibi karşılanamayacak rakamlar değil.

Ücreti belirleyen temel unsur işlemin yapılacağı hastane ve kullanılacak malzemelerdir (protez, sütyen, dikiş materyali vs..). Kullanılacak malzemenin kalitesi elbette ücreti etkilemektedir.

Yasal zorunluluklar nedeniyle internet üzerinde fiyat belirtilmesi yasaktır.

Bu nedenle lütfen internette sizi hiç tanımadan, hangi malzemeleri, hangi protezleri kullandığı, ameliyatınızı hangi klinik ortamda ne gibi tıbbi yeterlilikler altında yapacağı belli olmayan ve konudaki uzmanlığından emin olmadığınız durumlarda edindiğiniz fiyat bilgilerine lütfen itibar etmeyiniz.

Doğru doktor ve doğru tedaviye, doğru fiyatla erişmek için bize ulaşabilirsiniz.