Doç.Dr. Onur Egemen Hakkında

158124 01 217x3001975 yılında dünyaya geldim. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi Trabzon’da aldım. 1993 yılında Trabzon Anadolu Lisesi’nden mezun olup, İstanbul Tıp Fakültesi’ni kazandım. Fakülte eğitimim süresince hep cerrahi branşlara ilgi duydum. Hatta dördüncü sınıfta 2 ay kadar yurtdışında genel cerrahi stajı da yaptım. Ancak beşinci sınıfta Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ile tanışmam, hayatımın dönüm noktalarından birisi oldu.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi’nin geniş çalışma alanı, her ameliyatın birbirinden farklı olması, kişisel yaratıcılık ve emprovizasyona imkan vermesi, yaptığınız işin ameliyattan hemen sonra görünür halde olması beni cezbetti.

1999 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldum ve aynı sene Tıpta Uzmanlık Sınavını (TUS) kazanarak Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği’nde uzmanlık eğitimine başladım. Bu dönem içinde mikrocerrahi eğitimimi de tamamladım ve çok sayıda mikrocerrahi ameliyat gerçekleştirdim.

Uzmanlık eğitimi sonrasında mecburi hizmet ve askerlik görevlerimi yerine getirdim.

2008 yılında Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışmaya başladım.

2010 yılında “Başasistanlık” sınavını kazanarak Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği’nde Başasistan olarak görevime devam ettim. Araştırmalarım ve bilimsel çalışmalarım bu tarihten sonra daha da hızlanmaya başladı.

2011 yılında Brüksel’de yapılan yazılı, Marsilya’da yapılan sözlü sınavı başararak Avrupa Plastik Cerrahi Yeterlik Sınavı (EBOPRAS)’nı geçtim. Türk Plastik Cerrahi Derneği yeterliğini de aynı yıl aldım.

2012 yılında Brüksel Tıp Fakültesi’nde (UZ Brussels) günümüzün en aktif meme cerrahlarından Dr Moustapha Hamdi’nin kliniğinde çalışma imkanı buldum. Burada özellikle kanser sonrası mikrocerrahi yöntemlerle meme rekonstrüksiyonu, estetik ve rekonstrüktif meme cerrahisi konusundaki görgümü daha da arttırma fırsatı buldum. Bu dönemden sonra meme cerrahisine ilgim daha da arttı.

2013 yılında yapılan sınavla Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Doçenti ünvanı almaya hak kazandım.

Halen araştırma ve bilimsel yayınlarıma devam etmekte, her türlü rekonstrüktif ve mikrocerrahi işlemden keyifle aldığım branşımı zevkle sürdürmekteyim. İyi bir estetik cerrahın ancak başarılı bir rekonstrüktif cerrahi eğitimi sürecini tamamladıktan sonra yetişebileceği kanısındayım. Her estetik işlemin ancak bir mikrocerrahi operasyon titizliğinde, inceliğinde ve kalitesinde yapılırsa başarılı sayılabileceği felsefesini taşıyorum.

Tıpta eğitmenin ve eğitilmenin asla bitmeyeceği düşüncesiyle bilimsel çalışmalara ve araştırmalara devam ediyorum. Her sene yurt dışında ve yurt içinde pek çok bilimsel toplantı ve kongrede görev alıyor,  uluslararası ve ulusal bilimsel yayınlar yapıyorum. Hastalarıma daha faydalı olabilmek, onlara en son yenilikleri sunabilmek için çok okuyor, son gelişmeleri takip ediyor, araştırıyor ve çalışıyorum.

Bu yoğun tempoda ihtiyaç duyduğum enerjiyi de çok sevdiğim ve beni çok sevdiklerini bildiğim ailemden alıyorum.