Karın Germe

Karın Germe

Karın germe, estetik ve plastik cerrahlar tarafından gövde ve karın şekillendirilmesi için başarıyla kullanılan bir işlemdir. Son yıllarda liposuction ile kombine edilmesi sayesinde hasta mutluluğu ve tatmini artmış, elde edilen sonuçlar daha da beğenilir olmuştur.

Karnımız neden sarkar?

Karın kasları karnın ön duvarı işlevini görerek iç organlarımızı içeride tutup karnın düz bir görünümde olmasını da sağlar. Aşırı kilo alıp verme, hamilelik gibi nedenlerle zamanla karın kaslarının arasında bulunan dokular yırtılır ve karın kasları birbirinden ayrılır. Organların karna doğru yaptığı baskıyla karın öne doğru çıkık, sarkık bir görüntüye bürünür.

Karın germe ameliyatı ile karnın genişleyen ön duvarı daraltılır, gevşeme sonucu araları açılmış olan karın kasları onarılır; sarkan derideki fazlalık ve yağlar alınarak daha gergin ve düz karın görünümüne kavuşulur. Yeni ve daha güzel bir göbek deliği yapılır. Ayrıca bel bölgesine liposuction uygulanarak bel kıvrımının ve kum saati görünümünün yeniden oluşması sağlanır.

Kimler karın germe olabilir?

Kadınların doğal anatomik yapısına bağlı olarak, göbek altı bölgede yağlanma daha fazla, karın kasları bu bölgede daha zayıftır. Özellikle genç ve orta yaşlı kadınlarda doğumdan sonra bu bölgede çatlaklar oluşur, deri gevşer ve sarkar, göbek deliğinin şekli bozulur. Ortaya çıkan tabloya bir de doğumdan sonra verilemeyen kilolar eklenmesi, kıyafetlerle de gizlenemeyen göbek oluşumuna sebep olur.

Hamilelik süresince, gövde içinde büyüyen bebek, karın duvarının giderek gerilmesine sebep olur. Doğumdan önceki son süreçte bu gerginlik o kadar artar ki, deri altındaki bağ dokusu lifleri yırtılır ve çatlaklar oluşur. Ayrıca bu gerginlik, karın duvarını oluşturan kaslar arasındaki bağların da gevşemesine ve yırtılmasına sebep olur. Doğumdan sonra bu gevşeme bir miktar toparlansa da hiçbir zaman eski haline dönemez. Diyet ve spor elbette kaslardaki toparlanmayı arttıracaktır ancak çatlamış ve sarkmış deri düzelmeyecek, kaslar gelişse bile aralarındaki gevşeklik devam edecektir. Erken yaşta çok sayıda doğum ya da ikiz gebelikler bu olumsuz etkiyi arttıracaktır.

Bunun dışında hamilelik yaşamasalar da kilo vermeye bağlı olarak karın bölgesinde sarkma ve çatlak problemi yaşayan tüm kadınlar bu işleme adaydır.

Erkekler de karın germe olabilir mi?

Diyet ya da obezite ameliyatı ile aşırı kilo veren erkeklerde de karın cildinde sarkmalar oluşur. Bu kişiler de karın germe ameliyatı ile sorunlarından kurtulabilirler.

Karın bölgesinin şekillendirilmesi için tek yöntem karın germe midir?

Karın bölgesinin şekillendirilmesi için muayene sırasında kişinin yaşı, kilosu, yaptığı doğum sayısı, ileride doğum planlayıp planlamadığı, vücut kitle indeksi (VKİ), deri kalitesi, yağ depolanma paterni, işlemden beklentileri, karın fıtığı/göbek fıtığı varlığı gibi pek çok faktör birlikte değerlendirilir.

Doğum yapmış ya da henüz doğum yapmamış, yağ fazlası olan, deri kalitesi ve karın duvarı iyi durumda, çatlağı olmayan kişiler için sadece liposuction yeterli olabilecektir.
Sadece alt karında hafif yağ depolanması ve çatlakları bulunan, karın duvarı iyi durumda olan kişilere mini karın germe (mini abdominoplasti) uygulanabilir.

Tüm karnı gevşemiş ve sarkmış, yaygın çatlakları olan kişiler için de karın germe (abdominoplasti) iyi bir seçim olacaktır.

Aşırı kilo vermeye bağlı olarak ileri derecede sarkma olan olgularda popo bölgesini de içeren “360 body lift” (belt lipektomi, çepeçevre germe) işlemi gerekecektir.

Hatta karın ön duvarında kat kat sarkma görülen olgular için, göbek üstü ve altından dikey kesi ile yapılan “fleur de lis” işlemi de gerekebilir.

Tabii ki estetik ve plastik cerrahide hiçbir zaman kesin kurallar işlemez. Her insanın vücut yapısı ve yapılacak işleme yanıtı diğerinden farklıdır. Bu nedenle çoğu zaman kişinin durumuna, beklentisine ve talebine göre bu işlemleri kişiye özel olarak modifiye etmekte ya da çeşitli kombinasyonlarını uygulamaktayız.

Karın germe nasıl yapılır?

İşlem öncesi, kişi ayakta ve yatar pozisyondayken çizimler ve işaretlemeler yapılır. Daha sonra bu çizimlere uygun olarak, çatlamış ve sarkmış deri çıkarılır. Karın duvarı kasları dikişlerle daha sıkı biçimde onarılır ve yeniden şekillendirilir. Bel bölgesindeki yağlar liposuction ile alınır. Bu sayede bel girintisi de arttırılır. Daha sonra göbek üstü bölgede yer alan sağlam, çatlaksız deri aşağı taşınarak daha düzgün ve çatlaksız bir görünüm elde edilir.

Bu işlemler sırasında göbek deliği de yeniden tasarlanır ve küçültülür. Yeni, daha küçük ve uzunlamasına planlanmış yeni göbek deliği bazen karın germe işleminin en mutlu eden noktası olabilmektedir.

Karın Germe ne kadar sürer?

Karın germe işlemi genellikle 2-3 saatte tamamlanır. Ancak ek prosedürler ve yapılacak işlemin genişliğine bağlı olarak bu süre kısalıp uzayabilir.

Anestezi yöntemi

Karın germe ameliyatları (abdominoplasti), genel anestezi altında, plastik cerrahi doktorları tarafından, ameliyathane koşullarında gerçekleştirilen estetik ameliyatlardır.

Karın Germe Öncesi

Ameliyat öncesi doktorunuz neler yapmanız gerektiğini detaylıca açıklayacaktır fakat biz bazı genel tavsiyelerimizi sıralayalım:

  • Eğer sigara kullanıyorsanız ameliyattan en az 2 hafta önce bırakmanızda yarar var
  • Bu dönemde güneşten sakınmalısınız
  • Operasyondan en az 1 hafta önce öncesi E vitamini, aspirin, coumadin gibi ilaçları, her türlü bitkisel gıda takviyesini, bitki çaylarını ve vitaminleri bırakmak önemlidir.
  • Ameliyat öncesi ağır diyet rejimleri uygulanmamalıdır

Karın germe uygulaması sonrası

İşlemden sonra uyandığınızda karnınıza özel bir korse sarılmış olduğunu ve yatağınızda dizlerinin kırık olarak özel bir pozisyonda yattığınızı göreceksiniz. Korse iyileşme sırasında vücudunuzun yeni biçimini koruması için takılır. Yatış pozisyonunuz ise gerginliği azaltarak rahatınızı sağlamak içindir.

İşlemden sonra en az bir gece hastanede kalmak gereklidir. 3-4 saat sonra sıvı gıda alabilir ve ayağa kalkabilirsiniz. Dren genellikle ertesi sabah çekilir (Bazı durumlarda hastamızın güveni için dreni birkaç gün tutabiliyoruz). Çoğunlukla 3 gün sonra duş yapabilirsiniz. Korseyi ise en az 3 hafta takmanızı öneririz.

Mini karın germe

Karın germe ameliyatlarının planlamasında deri elastikiyeti, sarkıklığın derecesi ve karın kaslarındaki gevşemenin boyutu önem arz eder.

Klasik karın germe yani abdominoplasti ameliyatı, karın derisinin ileri düzeyde gerginlik kaybedip sarktığı ve karında çok fazla yağ biriktiği durumlarda uygulanırken mini abdominoplasti ya da mini karın germe olarak adlandırdığımız operasyonlar ise sadece göbek deliği altına kadar olan bölgenin gerilmesi şeklinde uygulanır.

Mini karın germe operasyonunun bel ve kasık bölgesine etkisi olmaz. Karındaki yağlanmanın orta düzeyde ve karnın alt yarısında olduğu, karın derisindeki sarkmanın da karnın alt yarısıyla sınırlı olduğu vakalarda mini karın germe bir çözüm olabilir.

Karın germe hakkında sizden gelen sorular

Doğumdan ne kadar sonra karın germe olabilirim?

Gebelik sonrası karın germe ameliyatı için 1 yıl beklemekte fayda vardır. Bu süre zarfında hem verebileceğiniz kiloları vermiş olursunuz hem de karın gölgesindeki sarkma ve çatlakların boyutlarını daha iyi değerlendirmek mümkün olur.

Karın germe uygulaması fiyatları ne kadardır?

Estetik ameliyatların fiyatları artık eskisi gibi yüksek değil. Fakat doktorunuzun tecrübesi ve başarıları, tedavi göreceğiniz hastanenin olanaklarının yanı sıra kullanılan tıbbi malzemelerin kalitesi de bu fiyatlar üzerinde etkilidir.

Söz konusu olan sağlığınız olduğunda benim tavsiyem büyük riskler almamak olacaktır. Karın germe fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Karın germe ağrılı bir uygulama mı?

Estetik Plastik Cerrahi işlemlerinden sonra oluşan ağrılar, ağrı kesici ilaçlara yanıt veren türdedir. Ağrı duymanızı engellemek için hastanede yattığınız sürece gerekli ilaçlar size verilecektir. Çoğu hastamız işlem sonrası ilk gece rahat bir uyku uyuduklarını söylemektedir. Evinize döndükten sonra da size reçete edilen ağrı kesicileri kullanırsanız sıkıntı yaşamazsınız. Zaten üçüncü günden sonra çok az kişi ilaca gerek duymaktadır.

Abdominoplasti uygulaması sonrası iz kalır mı?

Estetik plastik cerrah, karın germe işlemini hasta üzerinde çizerken, izleri bikini ya da iç çamaşırı içinde kalacak şekilde planlar. Kliniğimizde bu işlemi “super low” kesi ile yapmaktayız.

Mevcut sezaryen iziniz varsa, karın germe sonrasında oluşacak iz bunun biraz daha uzunu ve yanlara doğru yükselen hali gibi olacaktır.

İzler başlangıçta kırmızı/pembe olmasına rağmen, iyileşme tamamlandıkça 3-6 ay içinde solacak, belli belirsiz hale gelecektir.

Hipertrofikskar/keloid oluşumu gibi yara iyileşme bozukluğu olanlar, işlemden önce durumlarını belirtirse gerekli önlemler alınacaktır.

Çok büyük ve sarkık karınlarda ne yapılabilir?

Aşırı kilo vermiş ya da karnı çok sarkmış kişiler için özel prosedürler uygulanmalıdır. Bu grup hastalarımız için işlem estetik olduğu kadar fonksiyonel gereklilik de taşımaktadır. Çepeçevre karın ve gövde germe (360 body lift, beltlipectomy), uyluk germe işlemleri, aynı seansta kendi dokuları ile popo büyütme gibi özellikli ve özel ilgi/bilgi isteyen girişimler bu kişilerin hayatını kolaylaştırıcaktır.

Karın estetiği sonrası hamile kalabilir miyim?

Karın germe ameliyatının hamile kalmanızla hiçbir ilgisi yoktur. Karın germe operasyonu sonrasında da hamile kalabilirsiniz. Elbette gebelik karın bölgenizde bir miktar sarkmaya neden olacaktır. Beslenmenize dikkat ederek ve spor yaparak aşırı sarkmayı önlemek her zaman mümkündür.

İkinci kez karın germe olabilir miyim?

Önceki ameliyatınızdan 1 yıl sonra bir kez daha karın germe olmanız mümkündür. 

Karın Germe sonrası ne kadar sürede normal hayatıma dönebilirim?

Ameliyat sonrası ilk birkaç gün karnınızda şişlik olacaktır. Ayrıca ağrı kesicilerle kontrol altında tutulabilecek düzeyde ağrılarınız olması da normaldir.

Operasyon sonrası en az bir gün hastanede yatmanız gerekecek. Drenler genellikle ertesi sabah çekilir fakat bazı durumlarda birkaç gün kalması gerekebilir.

Çoğunlukla 3 gün sonra duş yapabilirsiniz. 3 hafta boyunca korse takmanız gerekecektir.

Karın germenin riskleri var mı?

Tüm cerrahi işlemlerden sonra çok nadir de olsa kanama, geç iyileşme ya da dikişlerde açılma riskleri vardır.

Yara iyileşme bozukluğu, hipertrofik skar ya da keloid eğilimi olan kişilerde belirgin iz oluşma riski vardır. Bu eğilimleri olan kişiler işlem öncesi belirttikleri taktirde gerekli önlemler alınacaktır.