Dudak Dolgusu

Dudaklar kadın güzelliğinin ve yüz estetiğinin en önemli unsurlarından biri. Doğuştan ince dudaklara sahip olmak veya yaşın ilerlemesiyle incelen dudakları kadınları rahatsız edebilmekte. Birçok kadın dudaklarını kalemle büyütmeye çalışmakta, bunun için çeşitli makyaj teknikleri kullanılmakta.

Ayrıca kadınlar için ruj çok önemli bir makyaj malzemesi ve rujun daha etkili görünmesi için de dolgun dudaklara sahip olmak gerekiyor. Zamanla dudaklarda oluşan çizgiler ve yarıklar hem rujun görünümünü etkiliyor hem de bu yarıklara kaçan ruj çok rahatsız edici bir görüntü ortaya çıkarıyor.

Bu sorunların çözümü ise dudak dolgusu.

Deriye uygulanan dolgu maddeleri ile kırışıklıkları azaltmak, hacim ve dolgunluk kazandırmak, cildin su içeriği arttırarak içten nemlendirip daha parlak ve canlı görünüm kazandırmayı amaçlarız. Deride yaşa bağlı değişiklilerin başladığı erken dönemlerde özellikle etkilidir.

Dudak dolgusuna neden ihtiyaç duyulur?

Doğuştan dudakların ince olduğu veya yaşlanmaya bağlı olarak inceldiği durumlarda, dudaklarda oluşan kırışıklık, çizgi ve yarıkların makyajlı ve makyajsız hoşa gitmeyen bir görüntü oluşturduğu durumlarda dudak dolgusu kullanılarak dudakların biçimlendirilmesi ve daha dolgun görünmelerini sağlamak mümkündür.

Dudak dolgusu ne amaçla kullanılır?

Estetik cerrahide dudak estetiği için en sık kullanılan yöntem dudak dolgusudur. Estetik amaçla kullanılan bu dolgu uygulamalarının içeriği hyaluronik asit denen ve insan derisinin yapısında doğal olarak bulunan bir maddedir. Yaşlanmaya bağlı olarak vücudumuzda hyaluronik asit salgılanması azalır. Bu azalma cildimizin esnekliğinin kaybolmasına yol açar. Su tutan bir molekül olan hyaluronik asitin azalması dudakların dolguluğunun da azalmasına sebep olur. İster doğuştan dudaklarınızın dolgunluğundan rahatsız olun ister yaşlanmaya bağlı dudaklarınızda incelme olsun, hyaluronik asit ile dudaklarınızı dolgunlaştırmak mümkün. Zaten insan vücudunda bulunan bir madde olduğundan vücudunuzla son derece uyumlu ve herhangi bir yan etki yapmadan zamanla eriyip yok oluyor. Yani hyaluronik asitle dolgu yapmak organik bir işlemdir.

Elbette her hyaluronik asit kesinlikle güvenlidir diyemeyiz. Tüm tıbbi malzemeler gibi hyaluronik asitin de üretim kalitesi önemlidir. Bu konuda bizim tercihimiz her zaman tıbbi olarak onaylı ve kaliteli ürünlerin kullanılması yönündedir. Fiyat avantajı yaratmak için ucuz, kalitesiz ve hangi ortamlarda üretildiği bilinemeyen ürünlerin vücuda girmesine kesinlikle olumlu bakmak mümkün değildir. Kaliteli, rafine, saflaştırılmış ve gerekli testlerden geçmiş, sertifikaları almaya hak kazanmış ürünler, her zaman daha güvenlidir.

Dudak Dolgusu ile Dudak Şekillendirme

Dudakların şekli hemen her estetik kavramda olduğu gibi objektif ve kesin bir karar ile belirlenemez. Farklı tipte dudak yapıları farklı yüzlerde farklı kişilere estetik görünebilir. Bu sebeple dudak dolgusunun uygulanış biçimi de hastanın estetik beklentileriyle ve kişinin dudağının yapısı ve rahatsız duyduğu özelliklerin belirlenmesi ile kararlaştırılmalıdır.

Örneğin bazı insanların ağız kenarı aşağı doğrudur. Dudak dolgusu ile desteklenerek giderilebilir. Üst dudak kıvrımlarının belirsiz olduğu ya da dudağın kırmızı bölümünün yeterinde dolgun olmaması hallerinde de ilgili dudak bölgelerine dolgu uygulanarak dudak şekillendirilebilir ve arzu ettiğiniz estetik görünüme kavuşabilir.

Dudak Dolgusu Uygulama Süreci

Dudak dolgusu uygulaması aslında 5 dakikalık bir işlem olmakla beraber, uygulanacak yöntemin belirlenmesi, hazırlık ve masaj aşamaları oldukça büyük önem arz ediyor. Dudak dolgusu lokal anestezi altında veya lokal anestezik kremler ile uygulanabilir. Krem ile anestezi sağlanacaksa en az 20 dakika beklemek gerekiyor.

Uygulama öncesi ve sonrası buz uygulanması hem şişliklerin oluşmaması hem de kanamanın daha kolay durmasına yardımcıdır.

Dolgu yapıldıktan sonra masaj ile dudak dolgusunun dudağa daha homojen yayılması sağlanarak dudak şekillendirilir.

Sonucun görülmesi için günlerce beklemek gerekmez. Uygulama sonrası daha estetik ve dolgun dudaklara hemen kavuşursunuz.

Dudak Dolgusu Fiyatları

Dudak dolgusu fiyatları uygulayan doktorun tecrübe ve bilgisine, uygulandığı klinik ortamın kalitesine ve elbette uygulamada kullanılan dolgu maddesinin kalitesine göre değişmektedir.

Sağlık bakanlığı ve tabibler odasının yönetmeliklerine göre estetik uygulamaların fiyatlarının web siteleri üzerinden ilan edilmesi yasaktır. Bu sebeple dudak dolgusu fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dudak Dolgusu Hakkında Merak Edilen Sorular

Uygulama sırasında ağrı oluşmaması için bazı ürünlerin içine ağrı kesici maddeler eklenmektedir.

Bunun dışında uygulama öncesi ağrı kesici kremler ya da sinir blokları yapılarak (diş tedavisi sırasında olduğu gibi) uygulamanın ağrısız olması sağlanmaktadır.

Hyaluronik asit vücutta doğal olarak bulunan bir madde olarak hiçbir yan etkisi yoktur. Nadiren iğnenin girdiği noktada hafif morluk ve şişlik görülebilir fakat bu durum da geçicidir ve çok nadir görülse de bir iki gün içerisinde geçer.

Dolgu uygulaması kalıcı değildir. Vücudunuzun dolgu maddesini eritme hızına, malzemenin kalitesine ve kullanılan dolgunun miktarına bağlı olarak ne kadar sürede eriyeceği de değişiklik gösterir.

Her uygulama sırasında bir miktar vücudunuzda kalacağı için uygulama süresi de uzamakla birlikte genellikle 8 ile 12 ay arası bir süre içerisinde tekrar edilmesi gerekir.

Kalıcı (erimeyen) dolgular sonuçlarından memnun olunmadığında ya da eski hale dönmek istendiğinde geri dönüş imkanı vermez. Bu nedenle ben kullanmıyorum. Ayrıca kalıcı dolgular ilerleyen dönemlerde allerji, enfeksiyon, şekil bozukluğu gibi sorunlara da yol açabilir.

Silikon dudak protezleri şerit şeklinde ve kişiye göre değişik boyutlarda kullanılabilen ince uzun protezlerdir. Lokal anestezi altında küçük bir kesi ile kalıcı dudak protezi konabilir. Kişi eski haline dönmek isterse, yine lokal anestezi ile protezler çıkarılabilir.

Silikon dudak protezi şerit şeklinde, baştan sonra aynı kalınlıkta protezlerdir. Dolayısı ile dudağın her yerini aynı oranda kalınlaştırır. Ama genellikle dudakların farklı bölgelerinin farklı dolgunluklara ihtiyacı vardır. Bu nedenle ben dudakları silikon protezle değil dolgular ile şekillendirmeyi daha doğru ve güzel buluyorum. Dolgu ile şekillendirme yapanın artistik ve yaratıcı uygulamalarına daha uygun olup bence çok daha güzel sonuçlar vermektedir.

Aslında birçok kimsenin dudakları simetrik değildir. İnce kısmı tamamen doldurmak çoğu zaman çok zordur. Tamamen simetrik bir dudağa dudak dolgusuyla kavuşmak zor olmakla birlikte daha simetrik, yüzünüzle uyumlu ve estetik bir görünüm elde etmek mümkün olacaktır.

Özenli ve deneyimli ellerde, doğru dolgu maddesi ile uygun biçimde yapılan dudak dolgusunun yapıldığı belli olmaz.

Ama kötü malzeme, aşırı ve dudağın yanlış yerlerine yapılırsa elbette belli olacaktır ve kötü görünecektir.

Eskiden kullanılan kalıcı dolguların his kaybına yol açmaları mümkünken günümüzde kullandığımız hyaluronik asit içeren dolguların his kaybına yol açması söz konusu değildir. Ayrıca mimik kaybı da gözlemlenmez.

Aslında plastik cerrahi literatüründe “Fransız dudağı” diye bir tanımlama yoktur. Bu bir pazarlama stratejisidir.

Burada amaç, üst dudağın ortasını kalınlaştırıp yanlarını boş bırakıp alt dudağın dolgunluklarının bu boşluklara yerleşmesini sağlamaktır. Herkese yakışır mı? Bence hayır.

Prof. Dr. Onur Egemen

Adres: Fulya Mah. Büyükdere Cad No:74 Torun Center Flat Office 207 Şişli /İstanbul

Bize Ulaşın

+90 (505) 973 48 73

Randevu Al

Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan estetik cerrahi operasyonlara ait bilgi, görüntü ve yorumlar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, tedavi ve takip yöntemlerindeki kesin karar hekim tarafından verilecektir. Sitemizde yer alan operasyonların tümü Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir.
© 2024 Prof. Dr. Onur Egemen Tüm hakları saklıdır.