Popo Estetiği (BBL)

Kadın bedeninin çekici ve güzel kabul edilmesinin temel unsuru kıvrımlarıdır. Bu kıvrımları yaratan ise girintili ve çıkıntılı bölgelerin ahenkli biçimde birbirini takip etmesidir.

Kadın bedenindeki iki çıkıntılı bölge memeler ve popodur. Popo bu özelliği ile hem estetik algıya katkı yapar hem de duruşu etkiler. Geçmişte estetik cerrahi meme bölgesine yoğunlaşmış, popo göz ardı edilmişti. Ancak özellikle son 10 yılda popo estetiği uygulamaları hızla artmıştır.

Pek çok kadın popo şeklinden rahatsızdır. Kimisi için popo bölgesinin zayıf, düşük ya da küçük olması sorunken, kimileri de büyüklüğünden, genişliğinden ya da popo bölgesinden kilo almaktan şikayetçidir. Kadınlar artık daha dik, diri, dolgun, yuvarlak, selülitsiz ve genç görünen popoya sahip olmak istemektedir.

Güzel popo nasıl tanımlanır?

Popo bölgesinin dolgunluğu kemik çatı üzerinde yer alan gluteus maksimus kasının yapısına ve onun üzerinde yer alan yağ depolarına bağlıdır. Bel bölgesinden popo bölgesine geçişte popo dik, yuvarlak ve gergin, hatlar “lamba şişesi” şeklinde ve yumuşak geçişli olmalıdır. Bel ince iken, popoya doğru genişlik artmalıdır. İdeal bel/popo genişliği oranı 0.70’dir. Yaş artışı, deri gevşekliğinde artma, kilo alıp verme gibi durumlarla bu oran bozulur ve 1 ‘e doğru yaklaşır. Bu durumda da popo “kare” şeklini alır.

Ayrıca popo derisinin gergin ve selülitsiz olması da arzu edilir.

2004 senesinde Cuenca- Guerra çekici poponun özelliklerini sıralamıştır. Buna göre:

  • Bel bölgesinde iki tarafta birer gamze olmalı
  • Belden popoya geçişte orta kısım V ya da üçgen şeklinde olmalı
  • Popo altı katlantısı kısa olmalı
  • Yan taraftarda ortada hafif çöküklük olmalı

Son yıllarda son madde geçerliliği kaybetmiş, yandan hafif çökük değil tam tersine daha yuvarlak popo istenir olmuştur.

Amerikalı ve Avrupalı beyaz ırk daha atletik, kısmen daha küçük ve dik popo isterken, hispanik estetik algısının artması, popoların büyümesine, yuvarlaklaşmasına ve çıkıklaşmasına sebep olmuştur (Brezilya Poposu).

Mendieta, popo bölgesini 8 ayrı estetik üniteye ayırmış ve her birini ayrı ayrı değerlendirmiştir. İdeal popo görünüşü elde etmek için sadece popoya dokunmak yetmez. Bel, popo, bel-popo geçişi, bacaklar ve hatta karın bölgesi ayrı ayrı ve daha sonra bir bütün olarak değerlendirilmelidir. İdeal oranı (0.70) yakalayabilmek için her birine gereken müdahaleler ayrı ayrı yapılmalıdır.

Kimler popo estetiği yaptırmak ister?

Popo estetiğinin çeşitleri

Popo estetiğinde rahatsızlık duyulan duruma göre farklı teknikler ve yöntemler kullanmak mümkündür. Genel olarak popo estetiğini, elde edilmek istenen sonuca göre üç ana başlık altında inceleyebiliriz:

Popo küçültme temel olarak liposuction ile gerçekleştirilirken popo büyütme için yağ enjeksiyonu, protez ile büyütme, protez+yağ enjeksiyonu ile kompozit büyütme, flepler ile otoprotez yaparak büyütme gibi yöntemler kullanılabilir. Popo dikleştirme için ise liposuction, yağ enjeksiyonu ve cilt çıkarma gibi yöntemler tek tek ya da kombine edilerek kullanılır.

Silikon Protez İle Popo Büyütme

Tıpkı meme büyütme operasyonlarında olduğu gibi silikon protez (implant) yerleştirerek popo daha dolgun ve kalkık hale getirilir. Popo büyütmede kullandığımız silikon protezler daha yoğun ve özel bir tasarıma sahiptir.

Kas altına yerleştirilen bu protezler otururken veya yatarken hissedilmez. Genellikle 1,5 saatlik bir operasyondur. Genel anestezi altında yapılır. Aynı gün içerisinde taburcu olmak ve operasyondan 3 ila 4 gün arası bir süre sonra iş hayatına geri dönmek mümkündür. Bu operasyonda ameliyat izi popo kıvrımına gizlenir.

Yağ Enjeksiyonu İle Popo Estetiği

Karın, bel ve kalçadaki fazlalık yağların liposuction yöntemiyle alınıp, özel işlemler vasıtasıyla yoğunlaştırılarak tekrardan poponun üst kısmına yerleştirilmesidir. Bu yöntemle popo dolgunlaştırılır ve daha dik bir görünüm elde edilir.

Silikon proteze göre daha az, orta derece diyebileceğimiz bir büyütme talebiniz varsa bu yöntem uygulanabilmektedir. Elbette cilt kalitesi ve selülit yapısı da bu yöntemin tercih edilmesine etki eder. Yağ enjeksiyonuyla popo büyütme işlemiyle popoya enjekte edilen yağların bir bölümü eriyecektir fakat bir yıllık bir süreçte yağların %60 kadarı popoda kalır.

Yağ enjeksiyonu ile popo büyütmede poponun her bölgesine müdahale etmek mümkündür. Aynı zamanda liposuction yapıldığı için bel bölgesinin şekillendirilmesine de olanak verir. Yağ enjeksiyonu silikon protez ile popo büyütme yapılan kişilerde de daha güzel sonuç için destekleyici işlem olarak kullanılabilir.

Çok küçük milimetrik kesiler ile yapılan bir ameliyat olduğundan operasyon sonrası fark edilecek herhangi bir iz kalmayacaktır.

Yağ enjeksiyonu ile popo estetiği genellikle lokal veya genel anestezi altında 1,5 saat süren bir operasyondur.

Operasyon sonrası aynı gün taburcu olabilir, 4 ila 5 gün arasında iş hayatınıza dönebilirsiniz. İşlem sonrası ilk iki hafta toparlayıcı bir korse takılmalıdır.

Obezite Sonrası Popo Şekillendirme

Obezite sonrası ameliyatla (gastrik by-pass, tüp mide.. vs) ya da diyet ve spor ile kilo veren kişilerde popo bölgesinde ciddi sarkmalar olmaktadır. Bu grupta yer alan hastalarımıza yaklaşım daha farklı ve özelliklidir.

Bu şikayet ile başvuran kişilerde çoğunlukla karın ve popo bölgesinin tek seansta gerilip dikleştirilmesi mümkündür. Bu işlem yapılırken popo bölgesinden çıkarılıp atılması gereken doku değerlendirilebilir. Bu dokunun aynen bir protez gibi şekillendirilip dikleştirilen poponun içine doldurulması ile kişinin kendi dokusundan elde edilen ve ömür boyu kalıcı bir protez görünümü elde edilmesi mümkündür. Böylece obezite sonrası grupta yer alan hastalarımızda daha dik ve dolgun popoya sahip olabilirler.

Vücut Estetik Ameliyat Çeşitleri

Yaşanılan sorunun cinsine göre karar verilerek uygulanabilecek değişik Vücut estetiği çeşitleri vardır.

Vücut Estetik Ameliyat Çeşitleri

Yaşanılan sorunun cinsine göre karar verilerek uygulanabilecek değişik vücut estetiği çeşitleri vardır.

Popo Estetiği Hakkında Sizden Gelen Sorular

Evet, günümüzde erkekler de popo estetiğine ilgi duymaya başladılar. Aslında birçok araştırmada kadınların erkek vücudunda çekici buldukları yerlerin başlarında popo da gelmektedir. Kadınlar erkek poposunun dik ve sıkı görünmesini çekici bulduklarını söylemektedir. Birçok erkek de düşük ve hacimsiz popoları nedeniyle görünüşlerinden rahatsızlık duyabilmektedir.

Bu kararı vücut yapınız etkileyecektir. Çok zayıfsanız poponuzu şekillendirecek oranda yağ alımı mümkün olmayacağından silikon protez çözümü tercih edilmek zorundadır. Yeterli miktarda yağınız varsa yağ transfer ile şekillendirme de güzel bir çözümdür ancak yağların bir kısmının eriyeceği bilinmelidir.

Uygun vücut yapısında olan kişilerde iki yöntem kombine edilebilir.

Yağ enjeksiyonu sonrasında verilen yağların bir kısmı eriyecektir. Kalıcılığı arttırmak için prp ya da kök hücre ile kombinasyon yapılabilir ancak bu işlemler maliyeti yükseltecektir. Yağların bir kısmının eriyeceğini bildiğimizden başlangıçta gereğinden daha fazla enjeksiyon yapmak da bir çözümdür. Bunun dışında alınan fazla yağların dondurularak saklanması ve ilerleyen zamanda lokal anestezi altında tekrar enjekte edilmesi mümkündür.

Prof. Dr. Onur Egemen

Adres: Fulya Mah. Büyükdere Cad No:74 Torun Center Flat Office 207 Şişli /İstanbul

Bize Ulaşın

+90 (505) 973 48 73

Randevu Al

Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan estetik cerrahi operasyonlara ait bilgi, görüntü ve yorumlar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, tedavi ve takip yöntemlerindeki kesin karar hekim tarafından verilecektir. Sitemizde yer alan operasyonların tümü Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir.
© 2024 Prof. Dr. Onur Egemen Tüm hakları saklıdır.