Kaş Kaldırma ve Alın Germe

Alında, normalde derinliği kişiden kişiye farklılıklar gösteren enine çizgiler mevcuttur. Kaşlar arasında bu çizgiler dikey bir hal alır. Alın cildi de yüz cildinde olduğu gibi yaşın ilerlemesine paralel olarak gevşemeye, sarkmaya başlar ve mevcut çizgiler derinleşir. Zamanla kaşlar aşağı doğru iner ve kişide yorgun bakışlı bir yüz ifadesi ortaya çıkar. Kötü beslenme, sigara, düzenli olmayan yaşam tarzı, stres, hava kirliliği, cilt bakımlarının yetersiz yapılması veya hiç yapılmaması, yerçekimi etkisi ve mimikler estetik açıdan rahatsızlık verici bu sonucu kolaylaştırır.

Kimler kaş kaldırma için iyi bir adaydır?

Kaç kaldırma işlemi genellikle 40 yaşın üzerindeki, başka sağlık problemi olmayan erkek ve kadın hastalara uygulanır. Alın germe ile alındaki çizgiler azaltılır. Göz üzerine doğru sarkmış olan kaşların kaldırılarak olması gereken yere getirilmesi sağlanır ve kişiye diri bir bakış kazandırılır. Fazla miktarda sarkıklık varsa ve deri çıkarılması gerekiyorsa klasik alın germe yöntemi uygulanır.

Kaşlar neden düşer?

Zamanla yaşlanmanın etkileriyle birlikte yer çekimine karşı koyamayan doku ve kaslarda gevşemeler meydana gelir. Dokuların ve kasların sıkılığını kaybetmesi kaş bölgesindeki gerginliği azaltarak düşmelere neden olur.

Sağlıksız beslenme, sigara kullanımı, düzensiz yaşam tarzı, stres gibi unsurların da yaşlanmanın ve yer çekiminin bu olumsuz etkisini artırması söz konusudur.

Kaş Kaldırma Estetiği Yöntemleri

Endoskopik Kaş Kaldırma

Alın germe ve kaş kaldırma son zamanlarda endoskopik yöntemle yapılabilmektedir. Fazla doku çıkarılması gerekmeyen hastalarda saç çizgisinin gerisinden, saçlı deri içinde 3 veya 4 adet 2 cm’lik kesi ile aynı tüm işlem yapılabilmektedir.

Bu yöntemde işlem sonrası daha konforlu geçmekte, saçlı deride his kaybı olmamaktadır.

İşlem hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde yapılır. Genel anestezi ile yapılabildiği gibi lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (damar yolu ile uyutma) yöntemi de uygulanabilir. 1.5-2 saat kadar sürer. Aynı gün eve çıkmak mümkündür. Gereğinde diğer estetik işlemler ile aynı anda uygulanabilir.

Kaş Kaldırma Öncesi

Kaş kaldırma öncesinde doktorunuz alnınızı ve üst göz kapağı bölgenizi incelemeli ve siz çeşitli mimikler yaparken kaslarınızın aldığı şekilleri gözlemlemelidir. Tüm bu muayenelerden sonra, kaşlarınızın düşük olup olmaması, saçlarınızın alnın neresinden başladığı gibi unsurlar göz önünde bulundurularak tedavi yöntemine karar verilir.

Anestezi Yöntemi

Genel anestezi ile yapılabildiği gibi lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (Damar yolu ile uyutma) yöntemi de uygulanabilir.

Operasyon Süresi

Kaş kaldırma işlemi genellikle 1,5 ila 2 saat arasında sürer.

Kaş Kaldırma Sonrası

İşlem sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Alında ve gözler etrafında genel bir şişlik ve morarma olabilir. Uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilir. Bunlar 2 hafta içinde kendiliğinden geçer. Gözler, burun ve ağızı açık bırakacak şekilde baş sargısı uygulanabilir. Sargı 2 gün sonra açılır. Genel kontrol ve pansuman değişimi yapılır. Saçlar yıkanır ve gerekirse sargı yeniden konur. Dikişler 5-7 gün sonra alınır.

İşlemler 2-3 ay ara ile yapılabilir. Daha önce toparlanan bölgenin iyileşmesi ve kan düzeyinin normale gelmesini beklemek önemlidir.

Yüz Estetik Ameliyat Çeşitleri

Yaşanılan sorunun cinsine göre karar verilerek uygulanabilecek değişik yüz estetiği çeşitleri vardır.

Yüz Estetik Ameliyat Çeşitleri

Yaşanılan sorunun cinsine göre karar verilerek uygulanabilecek değişik yüz estetiği çeşitleri vardır.

Kaş Kaldırma Hakkında Merak Edilen Sorular

Askılama yöntemi de denen iple kaş kaldırma tekniği ameliyatsız bir kaş kaldırma yöntemi olarak uygulanmaktadır. İleri derecede kaş düşüklüğü olmayan kişilerde, kılçıklı iplerle kaş askılaması yapmak mümkündür. Bu işlem 15 dakikada, muayenehanede, lokal anestezi ile yapılabilir. Etkisi 1-2 yıla kadar sürebilmektedir.

2-3 gün sonra duş ve makyaj yapılabilir. 1 hafta sonra iş hayatına dönmek mümkündür.

Başarılı bir estetik işlem doğal görünen, estetikli olduğu belli olmayan operasyondur. Kaş kaldırma sonrası da elbette doktorunuzun tecrübe, bilgi ve başarısına bağlı olarak yüzünüzün doğal görünmesi, mimiklerinizin ortadan kaybolmaması gerekir. Bu sebeplerle belirtmeliyiz ki başarılı bir kaş kaldırma operasyonundan sonra yüzünüz doğal görünümünü kaybetmez.

Kalıcı makyaj ve dövme ile kaşlarınızı daha belirgin ve görünür kılmanız mümkün. Herhangi bir kalıcı makyaj veya dövme işlemin ise derinizi daha gergin göstermesi ya da dokularınızı yenilemesi söz konusu olamayacağından bu yöntemlerle kaş kaldırmak olanaksızdır.

Prof. Dr. Onur Egemen

Adres: Fulya Mah. Büyükdere Cad No:74 Torun Center Flat Office 207 Şişli /İstanbul

Bize Ulaşın

+90 (505) 973 48 73

Randevu Al

Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan estetik cerrahi operasyonlara ait bilgi, görüntü ve yorumlar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, tedavi ve takip yöntemlerindeki kesin karar hekim tarafından verilecektir. Sitemizde yer alan operasyonların tümü Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir.
© 2024 Prof. Dr. Onur Egemen Tüm hakları saklıdır.