Saç Ekimi/Inter-Hair

Saç telleri, saç kökündeki “saç üretici hücreler” tarafından oluşturulur. Bu hücrelerin ne kadar süre üretim yapacağı ve kaç yıl canlı kalacağı kişi doğduğunda bellidir. Saç üretici hücrelerin içindeki genlerde, anne babadan alınan özelliklere göre kaç yıl canlı kalacağı şifrelenmiştir. Bu şifreler ömür boyu değişmez.

“Androjenik alopesi” dediğimiz erkek tipi saç dökülmesinin temel sebebi, saç üretiminin genetik şifrelerle alakalı olarak sona ermesidir. Zamanı gelince genlerinden “üretimi durdur” mesajı alan saç üretici hücreler, üretime son verir ve uyku durumuna geçer.

Eczanelerde ve marketlerde saç dökülmesini geciktirdiği, yavaşlattığı, önlediği hatta yeni saçlar çıkardığı iddia edilen pek çok şampuan, losyon, ampul vs bulunmakta.

Bunlar ne derecede etkilidir?

Piyasadaki ürünlerin “hiçbirisi” yukarıda bahsettiğimiz genetik şifreleri değiştiremeyeceği için, aslında “erkek tipi saç dökülmesi” karşısında neredeyse etkisizdir.
Mucize vadeden ürünlerin hiçbirinin “plasebo”dan daha etkili olduğu gösterilmemiştir.

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi, dökülmemiş bölgedeki saç tellerinin özel tekniklerle alınıp, saçsız bölgeye taşınmasıdır.

Saç ekimi hangi tekniklerle yapılır?

İki tip saç ekimi yöntemi vardır: FUT ve FUE.

FUE Saç Ekimi

Daha yeni ve güncel olan FUE tekniğinde saç üniteleri özel bir motor yardımıyla tek tek toplanır. Gruplandıktan sonra nakledilir. Operasyon süresi daha uzundur ancak herhangi bir iz kalmaz.

FUT Saç Ekimi

FUT tekniğinde ense bölgesinden şerit şeklinde bir saçlı deri bölgesi çıkarılır ve burası dikilerek kapatılır. Bu şerit üzerindeki saç üniteleri kesilerek ayrılır ve daha sonra saçsız bölgede açılan kanallara nakledilir. Operasyon süresi daha kısadır ancak şerit çıkarılan bölgede bir iz kalır.

“Greft” ne demektir?

Saç telleri köklerden tekli, ikili, üçlü ya da daha kalabalık gruplar halinde çıkar. Bu üniteler tek tek toplandığında greft adını alır. Bir greft bir saç teli anlamına gelmez. Her bir greftte ne kadar fazla tel bulunursa, hasta o kadar fazla saç teli nakli yaptırmış olur. Yani bu durum saç ektiren kişi için bir avantajdır.

Kimler saç ektirebilir?

Saç ekimi hangi koşullarda ve nerede uygulanmalıdır?

Saç ekimi mutlaka Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı gözetiminde ve hastane ortamında yapılmalıdır.

Saç Ekimi Öncesi

Saç Ekimi Sonrası

Saç Ekimi Hakkında Sizden Gelen Sorular

Saç ektirme işlemi 5-8 saat sürer.

Operayon lokal anestezi altında gerçekleştirildiğinden ağrı duyulmaz.

Çoğu hastamıza lokal anestezi öncesi rahatlama amaçlı sedasyon anestezisi uyguladığımız için, lokal anestezi için yapılan iğneler de hissedilmez.

İşlem sırasında hastalar TV seyredebilir, müzik dinleyebilir.

Saç seyrekliği ya da kaybı olan kadınlar, kaş kaybı, kaşında iz olan kişiler de bu yöntemle tedavi edilebilir.

Tıbbi yöntemler ve teknolojiler çok gelişti. Eskiden saç ekimi sonrası iz kalması söz konusuydu. Fakat artık FUE yöntemiyle yapılan saç ekiminden sonra iz kalması söz konusu değil.

Çok nadir olmakla birlikte bazı zorunlu durumlarda FUT yöntemi kullanılabiliyor. Bu yöntem sonucunda 1 cm eninde 22 cm genişliğinde, çizgi şeklinde iz kalabilmektedir.

Ekilen saçlar ilk aşamada tamamen dökülür. Ancak 3-6 ay arasında tekrar çıkmaya başlar ve bunlar ömür boyu kalıcı olur. Çünkü ekilen saçlar, başın arka tarafından alınmaktadır ve bu bölgedeki saç üretici hücreler ömür boyu üretime programlıdır. Kişi yeni çıkan saçlarını istediği gibi tarayabilir fön ya da jöle ile şekillendirebilir.

Kişiden kişiye değişmekle birlikte, saç ekim işlemi sonrası yaklaşık 3-6 ay sonra saçlar çıkmaya başlar.

PRP insanın kendi kanının santrifüjden geçirilerek elde edilen plazmanın tedavide kullanılmasıdır. Sadece kendi kanımız söz konusu olduğundan ve herhangi yabancı bir madde eklenmediğinden PRP işlemlerinin alerji veya bağışıklık reaksiyonu olması mümkün değildir.

Saç ekimi operasyonunda saç köklerinin güçlenmesi için PRP destekli saç ekimi uygulanabilir.

Prof. Dr. Onur Egemen

Adres: Fulya Mah. Büyükdere Cad No:74 Torun Center Flat Office 207 Şişli /İstanbul

Bize Ulaşın

+90 (505) 973 48 73

Randevu Al

Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan estetik cerrahi operasyonlara ait bilgi, görüntü ve yorumlar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, tedavi ve takip yöntemlerindeki kesin karar hekim tarafından verilecektir. Sitemizde yer alan operasyonların tümü Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir.
© 2024 Prof. Dr. Onur Egemen Tüm hakları saklıdır.