Obezite Sonrası Estetik İşlemler

Gelişmiş ülkeler günümüzün en önemli salgın hastalığının “obezite” olduğunu kabul etmişlerdir. Günümüzde artan kalori alımı ve azalan fiziksel aktivite toplumda obez kişi sayısının artmasına sebep olmuşlardır

Obezite ilerleyen yaşlarda sağlık açısından ciddi bir sorun olduğu kadar, günümüz estetik algısına da uygun bir durum değildir. Bu nedenle obez kişiler zayıflamak için çok çaba göstermektedir

Dolayısı ile günümüzde obezite (bariatrik cerrahi) ameliyatları (mide küçültme, mide by-pass, tüp mide.. vb) çok sık uygulanır hale gelmiştir. Bu işlemlerden sonra kişiler hızla kilo verir ve sağlıklarına kavuşurlar. Ancak çoğunlukla deri bu zayıflamaya eşlik edemez. Şişmanken fazla ve gergin olan deri, zayıflayınca sarkar ve kabul edilemez katlantılar-gevşeklikler ortaya çıkar

Bu durumda da obezite sonrası estetik işlemler (post bariatrik cerrahi) devreye girer.

Post bariatrik cerrahi işlemleri ile vücudun neresi sarkmış ise, o bölge toparlanıp şekillendirilebilir ve gerilebilir. Karın germe, meme dikleştirme, 360 body lift, bacak germe, kol germe, yüz-boyun germe, sırt germe.. vb)

Estetik işlemler obezite ameliyatından (tüp mide, by pass..) ne kadar zaman sonra yapılabilir?

Obezite ameliyatlarından sonra estetik işlemlere başlayabilmek için bazı kriterler vardır;

Obezite ameliyatlarından sonra hızla kilo veren kişiler genellikle acele eder ve biran önce estetik girişimlere başlamak isterler. Sabırlı olmak ve tüm kiloyu verinceye kadar beklemek çok önemlidir. Erken yapılan işlemler ileride revizyon gerektirebilir.

Obezite sonrası estetik işlemler zor mudur?

Obezite sonrası estetik işlemler diğer estetik uygulamalara göre daha uzun sürer ve daha komplikedir. Sarkan derinin uygun şekilde çıkartılması kadar kalan kısmın doğru şekillendirilmesi de önemlidir.

Obezite ameliyatı geçirmiş kişilerde çeşitli vitamin ve mineral eksiklikleri (B12, demir, çinko ..), kansızlık (anemi..), insülin direnci, protein eksikliği gibi pek çok farklı sorun da bulunabilir. Bu nedenle özel hazırlık ve ameliyat sonrası yakın takip gerektirir.

Bu hazırlıklar cerrah ve anestezi ekibi ile birlikte işlem öncesi dikkatli şekilde yapılır. İşlem sonrası da hastanede yakın takip ile süreç rahat geçirilir.

Tüm işlemlerde tek seferde yapsak daha iyi değil mi?

Obezite sonrası estetik işlemler (post bariatrik cerrahi), diğer estetik uygulamalara göre daha geniş alanlarda çalışmayı gerektirir. Sarkan deri genellikle çok fazladır ve şekillendirilip toparlanacak alanlar ileri derecede sarmıştır. Dolayısıyla işlemler hem daha uzun sürer hem de büyük boşluklar oluşturur. İşlem sonrası bakım, yatış pozisyonları, iyileşme süreci de özelliklidir.

Dolayısı ile obezite sonrası estetik cerrahi girişimler genellikle evreler halinde yapılabilir. Tüm işlemleri tek seansta yapmak çok uzun bir ameliyat gerektirir ve ameliyat sonrası süreç çok zorlu geçer. Kan kaybı çok olur, iyileşme zorlanır, komplikasyonlar artar. Bu nedenle evreleme her zaman daha güvenli ve iyileşme açısından daha verimlidir. Kişinin durumuna göre karın germe-meme dikleştirme, kol germe-bacak germe, 360 bodylift-kol germe gibi kombinasyonlar mümkündür.

Tüm germe işlemlerini 2-3 seansta gerçekleştirmek mümkündür.

Seanslar arasında kaç ay olmalıdır?

İşlemler 2-3 ay ara ile yapılabilir. Daha önce toparlanan bölgenin iyileşmesi ve kan düzeyinin normale gelmesini beklemek önemlidir.

360 Body lift nedir?

360 body lift (belt lipektomi) genellikle aşırı kilo verme sonrası yapılan bir işlemdir. Aynı seansta karın, bel ve popo bölgelerinin şekillendirilmesini sağlar. Obezite sonrası toparlamalara genellikle 360 body lift ile başlarız. Böylece vücudun orta ve merkez bölgesi şekillendirilmiş olur.

360 Body lift işleminden sonra izler nerede kalır?

Bu işlemden sonra izler karın germede olduğu gibi altta, sezaryen izi seviyesinde boydan boya olur ve iç çamaşırının içinde kalır. Buradan da arka tarafa dönüp popo kıvrımının içine girer. Titiz bir planlama ile izler iç çamaşırı ya da bikini altında kalabilir. Çok fazla kilo vermiş olan kişilerde daha gergin bir sonuç elde edip bel kıvrımını daha güzel ortaya çıkarabilmek için yukarıdan aşağıya doğru (göğüs kafesinin ortasından pubik bölgeye) inen dik bir kesi de gerekebilir. Bu durumda ortada, yukarıdan aşağı doğru da bir iz olur ancak sonuçta daha gergin ve düzgün bir karın-bel elde edilir.

360 Body lift yaptırdıktan sonra hamile kalabilir miyim?

Bu işlemden sonra en az bir sene korunmanız gerekir. Bir seneden sonra hamile kalmanızda sakınca yoktur. Rahatlıkla doğum yapabilirsiniz.

Kilo verince popom çok düştü ve boşaldı. Ne yapabiliriz?

Kilolu iken dolgun ve yüksek olan popo bölgesi, kilo verilince boşalır ve aşağı iner.

Popoyu tekrar yükseltmenin tek yolu bu bölgedeki fazla deriyi ve sarkan dokuları çıkartıp, kalan kısmı germektir. Bu yapılırken de aslında atılması gereken dokular dikişlerle şekillendirerek bir protez haline getirilip poponun içine doldurulabilir. Böylece sizin dokularınızdan yapılan, ömür boyu sağlam duracak bir popo proteziniz olur (otoprotez).

hasta grubunda işe yaramaz. Tam tersine düzeltmesi daha zor sorunlara yol açabilir. Otoprotez uygulaması ile yine yukarıda, dik ve dolgun bir popo elde edilir. Bu işlem 360 body lift sırasında yapılabilir.

Vücut Estetik Ameliyat Çeşitleri

Yaşanılan sorunun cinsine göre karar verilerek uygulanabilecek değişik Vücut estetiği çeşitleri vardır.

Vücut Estetik Ameliyat Çeşitleri

Yaşanılan sorunun cinsine göre karar verilerek uygulanabilecek değişik vücut estetiği çeşitleri vardır.

Saç Ekimi Hakkında Sizden Gelen Sorular

Cilt kanseri bulaşıcı bir hastalık değildir.

Prof. Dr. Onur Egemen

Adres: Fulya Mah. Büyükdere Cad No:74 Torun Center Flat Office 207 Şişli /İstanbul

Bize Ulaşın

+90 (505) 973 48 73

Randevu Al

Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan estetik cerrahi operasyonlara ait bilgi, görüntü ve yorumlar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, tedavi ve takip yöntemlerindeki kesin karar hekim tarafından verilecektir. Sitemizde yer alan operasyonların tümü Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir.
© 2024 Prof. Dr. Onur Egemen Tüm hakları saklıdır.