Liposuction nedir?

Liposuction, derin yağ tabasında depolanmış yağların vakum uygulanarak, özel kanüller yardımı ile alınmasıdır.

Yağ aldırma işlemi yapılmadan önce, emilecek yağ bölgesine özel hazırlanan sıvılar enjekte edilerek yağ hücrelerinin parçalanması ve kanamayı azaltmak için damarların büzülmesi sağlanır.

Neden yağlanırız?

Vücudumuzu saran iki temel yağ tabakası vardır:

  • Yüzeysel tabakalar
  • Derin tabakalar

Yüzeysel Yağ Tabakaları

Yüzeysel tabaka hemen derimizin altında yer alır. Bu tabaka ince ve düzenli olduğunda cildimizin güzel görünmesinde katkısı vardır.

Derin Yağ Tabakaları

Yüzeysel yağ tabakasının hemen altında yer alan derin yağ tabakası ise, özellikle depolanmadan sorumlu olan tabakadır. Yediğimiz yemeklerden aldığımız kaloriler, harcadığımız kalorilerden fazla olduğunda, besinler yağa çevrilir ve işte bu derin tabakada depolanır.

Aslında kişi doğduğunda vücudunda yağ depolayacak hücre sayısı genetik olarak bellidir. Bu nedenle bazı kişilerde ailelerinden gelen bir yağlanma özelliği de vardır. İşte genetik yapı ile belli olan bu yağ hücrelerinin sayısı ergenlik yaşına kadar artar ve ergenlikten sonra sayı değişmez. Kalorili beslenme devam ederse, mevcut hücreler sayıları artmadığı halde yağ depolamaya devam ederek şişer. Bu şekilde yağ hücreleri sınırsızca büyüyebilir.

Yağlanmanın metabolik etkileri de var mıdır?

Yağlanma sadece estetik açıdan kötü bir görünüm oluşturmakla kalmaz, kişinin tüm sağlığını tehdit eder. Çünkü yağ hücreleri depolama görevi yanında, çeşitli maddeler (mediatörler ve hormonlar) de salgılar. Bunlar kişide Diabete (şeker hastalığı) eğilim, kadınlarda kıllanma, adet düzensizlikleri, erkekte testosteron seviyesinde azalma ve östrojen (kadınlık hormonu) seviyesinde artış gibi pek çok soruna yol açar.

Hangi bölgelere liposuction yapılabilir?

Yağ alınan bölgelerde tekrar yağ oluşur mu?

Vücudumuzdaki yağ hücrelerinin sayısı yaşam boyunca sabittir. Kilo alıp verdiğimizde yağ hücrelerinin büyüklüğü değişse de sayısı aynı kalır. Bu sebeple liposuction sonrasında aşırı beslenme ile tekrar kilo alımı mümkündür.

Biz liposuction ile, o bölgedeki yağ hücrelerinin sayısını net olarak düşürürüz. Yağ hücrelerini vücuttan dışarı alırız. Bu nedenle işlemden bir süre sonra kilo alsanız bile, liposuction yapılan bölgelerde yağ depolanması daha az olacaktır.

Unutulmaması gereken konu, liposuction işleminin bir kilo verme işlemi değil, vücut şekillendirme ameliyatı olduğudur. Yani amaç sizi zayıflatmak değil, bedeninize daha güzel bir şekil vermektir.

Liposuction (Yağ Aldırma) Uygulaması

Liposuction yapılmadan önce hastanın ayaktayken rahatsızlık yaratan, fazlalık yağ depoları belirlenip çizimler yapılarak işaretlenir. Yapılacak işlemin bölgesine ve büyüklüğüne göre uygun olan anestezi verildikten sonra önceden belirlenmiş bölgelere özel olarak hazırlanmış sıvı enjekte edilir. Bu sıvı içerdiği lokal anestetik ile ağrı kontrolünü, adrenalin ile de kanamanın azalmasını sağlar. Ayrıca bölgede oluşturduğu basınç ile vakumu kolaylaştır.

Her bir bölge için en az 2 adet 1cm civarında kesi yapılır. Ucunda delikleri olan kanül yardımıyla yağ depolarındaki yapılar istenilen miktarda vakumlanarak alınır.

İşlemin bitmesiyle kesiler dikişle kapatılır ve yağ alınan bölgedeki kanama ve sızıntıları azaltmak, ödemi mümkün olduğunca engellemek amacıyla özel korse giydirilir.

Liposuction ile ne kadar yağ alınabilir?

Prensip olarak bir seferde 5 Litreye kadar yağ alımı idealdir. Daha fazla yağ alındığında hastanede kalma süresi, iyileşme süreci uzayacak, hastaya daha farklı ilaçlar verilmesi gerekecektir. Bu nedenle prensip olarak estetik amaçlı olarak bir seferde 5 Litre’den fazla yağ almayı doğru bulmuyorum.

Diyet ile kilo verilirken, kişi sadece yağ kaybetmez. Su, protein, kas, karbonhidrat gibi pek çok deposunu da kaybeder. Vücut önce karbonhidrat ve protein depolarını yakar, sıra ondan sonra yağ yakmaya gelir. Liposuctionda ise öncelikle ve temel olarak “saf” yağ alındığı için, 5 litrelik bu miktar aslında kişinin belki de aylarca diyet ve spor yaparak kaybedeceği miktara denktir.

Anestezi Yöntemi

Yağ aldırma işlemi sınırlı bir bölgede yapılacaksa rahatlatıcı ilaçlarla birlikte lokal anestezi yeterli olacaktır.

Ancak birden çok bölgede ya da geniş alanda liposuction yapılması halinde genel anestezi tercih edilir.

Liposuction Yağ Aldırma Uygulaması Öncesi

Doktorunuzla görüşüp işlem tarihine karar verdikten sonra, bir hafta öncesinden itibaren vitamin, gıda takviyeleri, bitkisel ilaçlar, bitki çayları ve kan sulandırıcı ilaçları kesmek gereklidir. Bunların kullanımı işlem sonrası morluklara sebep olacaktır.

Liposuction Uygulaması Sonrası

İşlemden sonra genellikle bir gece hastanede kalınır. Az hacimli ve tek bölgelik işlemlerde kişi isterse geceyi evinde de geçirebilir. İşlem sonrası özel bir korse giydirilir. Korsenin en az üç hafta “hiç çıkarılmadan” giyilmesi istenir. Bu şekillendirilen bölgelerin istendiği biçimde kalmasını sağlayacak ve etkiyi arttıracaktır. İşlem sonrası hafif bir sızlama olabilir. Bu da ağrı kesicilerle kesilir. Kişi yapılan işlemin büyüklüğüne göre, birkaç gün içinde korsesi ile birlikte işine gidebilir.

İşlemden sonra küçülmeye bağlı olarak korse bollaşırsa daha dar korselere geçilmesi gerekebilir.

Liposuction Uygulaması Zararlı Mı?

Kalp, hipertansiyon, diyabet gibi ek hastalıkları bulunmayan kişiler için liposuction riskli bir ameliyat değildir.

Normale yakın kiloda ve genelde 60 yaş altı hastalara uygulandığı için anestezi riski de çok düşüktür.

Her ne kadar risksiz olarak değerlendirebileceğimiz bir işlem bile olsa, yağ aldırma işlemi kesinlikle estetik cerrahlar tarafından, yeterli tıbbi koşullara sahip hastane ortamında ve güvenlik sınırları içerisinde kalınarak yapılmalıdır. Uygun olmayan koşullarda ve ehil olmayan kişiler tarafından yapılan müdahaleler, her türlü olumsuzluğa açıktır.

Yağ Aldırma Bir Kilo Verme Yöntemi Değildir!

Liposuction bir zayıflama yöntemi değil, vücut şekillendirme yöntemidir. Göbeğiniz çıkacak kadar kilo aldıysanız, muhtemelen karın içinde de yani iç organlarınızın çevresinde de yağ depolanmıştır. Bu bölgelere liposuction uygulanması mümkün değildir. Yani öncelikle diyet yapmanız gereklidir. Bu süreç içinde liposuction size yardımcı olacak, ilk etapta hızlı kilo vermenizi sağlayacaktır. Ancak söylediğimiz gibi, bunu diyetle desteklemeniz şarttır. Bir seansta 10- 15kg liposuction yaptırmak ya da tek işlemle zayıflamaya çalışmak doğru ve güvenli değildir.

Ual, vaser, laser liposuction, pal farklı mıdır?

Bu tanımlamaların hepsinde temel olarak parçalanmış yağ hücrelerinin vakum ile vücudun dışına alınması yatar. Ancak son yıllarda özel sıvılar enjekte edildikten sonra, yağ hücrelerinin parçalanmasını arttırmak için ses dalgası (ultrason), laser gibi uygulamalar yapılmaya başlanmıştır. Etkinlikleri klasik yönteme göre daha fazladır. Ancak bu yeni teknolojiler özel cihazlar gerektirdiğinden maliyeti yüksektir.

Vaser lipo nedir?

Vaser lipo günümüzün en yeni, en gelişmiş ve en etkili liposuction yöntemidir. Vaser lipo temel mantığı klasik liposuction ile aynı olsa da, işleme ultrason (ses dalgası) enerjisi katılması, etkinliği arttırmaktadır.

Klasik liposuctiondaki gibi yağ dokusunun içine ilaçlı sıvılar enjekte edilip beklendikten sonra, hekimin belirlediği kanüller ile, miktarı ve gücü yine hekim tarafından belirlenen miktarda ses dalgası tüm yağ dokusunun içine uygulanır. Bu işlem yağ dokusunun içinde baloncuklar oluşturarak yağ hücrelerini birbirinden ayırır (Yağ hücrelerini patlatmaz. Hücreleri birbirinden ayırır) ve yağlar sıvılaşır. Uygulanan ses dalgasının dalga boyu ve frekansı, yağ hücrelerini birbirinden ayıracak aralıktadır. Böylece temel olarak bu dokular etkilenirken, bağ dokusu, sinir ve damar yapıları, kan damarları zarar görmez.

Ayrıca Vaser sistemi teknolojisi, çok yüzeyel ses dalgası uygulanmasına ve eskiden yapamadığımız kadar yüzeyel liposuction yapmamıza olanak verir. Bunun iki temel faydası vardır:

HiDef vaser lipo nedir?

VASER teknolojisinin gelişmesi, artık daha yüzeysel ve detaylı liposuction yapmamıza olanak sunmaktadır. Böylece uygun kişilerde liposuction ile ideal anatomik çizgileri oluşturacak şekilde vücut şekillendirmesi mümkündür (High Definition VASER Liposuction).

Kimlere HiDef vaser lipo yapılabilir?

HiDef VASER Lipo işleminde doğru aday seçimi önemlidir. Hiç spor yapmayan, her bölgesinde ciddi miktarda yağlanma olan, aşırı deri gevşekliği olan kişilere HiDef yapmak mümkün değildir.

Ama zaten aktif spor yapmakta olan, buna rağmen istenmeyen yağlanmaların önüne geçemeyen ve definisyonu arttırmak isteyen kişilere HiDef yapmak “six pack” görünümü vermek, kas çizgilerini belirginleştirmek mümkündür.

İnternette 12-15 litre yağ alınabildiği söyleniyor. Siz niye yapmıyorsunuz?

Son dönemde sosyal medyada yer alan reklamlarla bir seansta, lokal anestezi ile 12-15 litre yağ alınabileceği, hatta bu işlemden sonra kişinin hemen eve gidebileceği ve normal hayatına dönebileceğini söyleyen reklamlar mevcut.

Böyle bir uygulamanın çok tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Çünkü:

Dolayısı ile günlük pratiğimde (özel durumlar hariç) böyle yüksek hacimli liposuction uygulamaları yapmıyorum. Bu uygulamalar özel planlamalar, hazırlıklar, işlem sonrasında da ciddi takip ve tedaviler gerektirir.

Vücut Estetik Ameliyat Çeşitleri

Yaşanılan sorunun cinsine göre karar verilerek uygulanabilecek değişik Vücut estetiği çeşitleri vardır.

Vücut Estetik Ameliyat Çeşitleri

Yaşanılan sorunun cinsine göre karar verilerek uygulanabilecek değişik vücut estetiği çeşitleri vardır.

Saç Ekimi Hakkında Sizden Gelen Sorular

Cilt kanseri bulaşıcı bir hastalık değildir.

Prof. Dr. Onur Egemen

Adres: Fulya Mah. Büyükdere Cad No:74 Torun Center Flat Office 207 Şişli /İstanbul

Bize Ulaşın

+90 (505) 973 48 73

Randevu Al

Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan estetik cerrahi operasyonlara ait bilgi, görüntü ve yorumlar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, tedavi ve takip yöntemlerindeki kesin karar hekim tarafından verilecektir. Sitemizde yer alan operasyonların tümü Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir.
© 2024 Prof. Dr. Onur Egemen Tüm hakları saklıdır.